ncze.hr

Najčešća pitanja i odgovori

Vaša potrošnja iznosi cca 100 eura, uz cijenu energije od 0,084 eura to znači da je vaša prosječna količina energije u kWh iznosi 1190 kWh mjesečno.
Godišnja utrošena energija: 1190 kWh x 12 mjeseci =14280 kWh.

Sljedeći jednostavne formule za vaš primjer godišnje potrošnje:
SNAGA SOLARNE ELEKTRANE u kW = 14280/1400 = 10,2 kW
BROJ MODULA (kom) = 10200/425 = 24 modula
POVRŠINA SOLARNE ELEKTRANE = 24 x 2 m2 = 48 m2
Ugrubo investicija ugradnje fotonaponskih ćelija za Vaš primjer iznosi: 10.2 kW x 1200 eura/kW = 12 240 eura
Povrat investicije FNE
100 eura x 12 = 1 200 eura
12000/1200= 10 godina
Jamstveni rok 25 godina.
Planirana elektrana bi zadovoljila svu potrebu za električnom energijom objekta.
Sukladno odredbama Zakona o obnovljivim izvorima energije i visokoučinkovitoj kogeneraciji (NN 100/15, 123/16, 131/17, 111/18) uvedene su dvije vrste korisnika:
• Korisnik postrojenja za samoopskrbu(kućanstva s vlastitom proizvodnjom)
• Krajnji kupac s vlastitom proizvodnjom
Opskrbljivači električne energije dužni su preuzimati viškove električne energije od krajnjih kupaca s vlastitom proizvodnjom električne energije ili korisnika postrojenja za samoopskrbu iz postrojenja do 500 kW.
Ako je na kraju obračunskog razdoblja (mjesečno) količina radne energije isporučena
u mrežu u pojedinoj tarifi veća od preuzete, taj višak proizvedene električne energije opskrbljivač je dužan preuzeti po cijeni:
● Korisnik postrojenja za samoopskrbu (kućanstva s vlastitom proizvodnjom)
CiVT= 0,8 ∗ CpVT
CiNT= 0,8 ∗ CpNT
● Krajnji kupac s vlastitom proizvodnjom
CiVT= 0,9 ∗ CpVT
CiNT= 0,9 ∗ CpNT

CiVT – cijena isporučene u VT
CiNT – cijena isporučene u NT
CpVT – cijena preuzete u VT
CpVT – cijena preuzete u NT
Solarni paneli apsorbiraju sunčevu energiju tijekom dana i pretvaraju je u istosmjernu (DC) električnu energiju. Većina domova i poduzeća radi na struju izmjenične struje (AC), tako da se istosmjerna struja zatim prolazi kroz inverter kako bi se pretvorila u upotrebljivu izmjeničnu struju. U tom trenutku ili koristite struju u svojoj kući ili je šaljete natrag u električnu mrežu.
Koraci od ideje do elektrane na krovu su: a) tehnički dio, b) administrativni dio.
a) Tehnički dio:
● nakon prihvaćanja ponude, sastavlja se ugovor i kreće narudžba i isporuka opreme
• Oprema je na objektu u roku od 48 sati,
• Naručuje se pod konstrukcija za svaki krov zasebno i čeka se do tri tjedna
• Izrada elektrane i puštanje u pogon – od 1 do 3 mjeseca od potpisa ugovora

Paralelno se odvija b) administrativni dio projekta
● Izrada glavnog elektrotehničkog projekta; potreban projektant.
● Zahtjev o mogućnosti priključenja kućanstva s vlastitom proizvodnjom; prema operateru distribucijskog sustava (kasnije u tekstu ODS).
● Obavijest o mogućnosti priključenja na mrežu; Izdaje ODS.
● Opremanje Obračunskog mjernog mjesta novim dvosmjernim brojilom; ODS.
● Završno izvješće izvođača radova – Nakon završetka svih radova; ODS.
● Dozvola za trajni pogon; ODS. Proces realizacije elektrane traje oko 3-4 mjeseca ukoliko nema neočekivanih komplikacija.
NAMJENA KREDITA
Kupnja i/ili ugradnja opreme za korištenje obnovljivih izvora energije
IZNOS KREDITA
Do 40.000 €
ROK OTPLATE
36 – 120 mjeseci bez hipoteke
KAMATNA STOPA
Fiksna od 2,9% - 3,6% (siječanj 2023.)
Investitor
1. Morate biti vlasnik ili imati suglasnost svih suvlasnika objekta.
2. Morate biti vlasnik mjernog mjesta/ priključka na mrežu ili imati suglasnost drugih suvlasnika priključka.
Objekt-Površina
Uzmite u obzir da prosječna elektrana snage 10 kW zauzima oko 50 - 60 m2 krova; a površinu krova u odnosu na snagu (veličinu) elektrane možete izračunati na primjeru (za elektranu snage od 1 kW je potrebno oko 3 modula, može se uzeti da jedan modul zauzima oko 2 m2 = odnosno tri modula zauzimaju 6 m2); snagu elektrane pomnožiti ćemo s oko 6 m2 potrebnog prostora kako biste dobili maksimalnu površinu koju bi elektrana mogla zauzeti na krovu
u našem primjeru 10 kW x 6 m2 = 60 m2
Vrsta krova- Za postavljanje solarne elektrane preduvjet je kvalitetan pokrov (lim, crijep, ravni krov – betonski krov)
Ravni betonski- Fne se može ugraditi na ravne krovove za koje postoje posebni nosači nagib se regulira
Kosi – Fne se ugrađuje sa alu nosačima na sve vrste crijepa, metalnih krovova i slično sa posebnim nosačima od aluminija.
Orijentacija i nagib krova moraju odgovarati kutu pod kojim sunce pada to znači da idealni krov je blago nagnut i okrenut prema jugu
Vrsta priključka – za veće elektrane potreban je trofazni priključak
Uobičajeni natječaji objavljuju se od strane:
● različitih ministarstava - ovisno o resoru ili više njih kojima pripadate, to može biti
Ministarstvo graditeljstva, Ministarstvo turizma, Ministarstvo poljoprivrede ili neko drugo.
● Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost (FZOEU) (opći natječaji za sve gospodarske i individualne objekte
● Županije
● Gradovi
● Općine
● Tvrtke (kreativni natječaji)
Mi vam možemo pomoći pri pripremi i predaji potrebnih dokumenata za sufinanciranje ili kreditiranje. Također, nudimo administrativnu podršku tijekom cijelog procesa, od pripreme zahtjeva do finalizacije.
Dizalica topline proizvodi toplinsku energiju za grijanje i hlađenje prostora te pripremu potrošne tople vode. Stroga imate 2 u jedan uređaj, no on ipak troši električnu energiju. Okvirno je računica sljedeća na jedan uložen 1 kWh energije dizalica daje oko 3.5 kW.
Znači ukoliko vam je potrebno 10 kW energije za grijanje/hlađenje vi ćete proći sa 3,5 kW što je ušteda oko 3 puta.
Kada govorimo o razdobljima povrata investicije, trenutno su FN sustavi isplativiji. Kombinacija FN sustava i dizalica topline je svakako idealna kombinacija jer na ovaj način moguće ostvariti postizanje nZEB standarda. Odnosno, proizvedena energija bi mogla zadovoljiti sve potrebe na određenoj građevini - rasvjetu, opremu, kao i pogonsku energiju za dizalicu topline. Odnosno ova kombinacija mogla bi postići da zgrada/kuća/stan bude CO2 neutralan.
ugrubo trošak ugradnje za sustav grijanje hlađenje 100 m2 bez podnog grijanja računica je okvirno sljedeća za sistem ključ u ruke 100m2x150 eura/m2 = 15 000 eura.
Solarni toplinski paneli i fotonaponski paneli stručno pretvaraju sunčeve zrake u korisnu električnu energiju i toplinu. Fotonaponske ćelije pretvaraju sunčevu svjetlost u električnu energiju, dok solarni toplinski paneli pretvaraju sunčevu svjetlost u toplinsku energiju koja se koristi za grijanje vode ili prostora.
Fotonaponski paneli su dizajnirani za pretvaranje solarne energije u električnu dok solarni paneli pretvaraju sunčevu svjetlost u toplinu.
Fotonaponske ćelije proizvode električnu energiju kroz fotonaponski proces, u kojem sunčeva svjetlost stvara električnu energiju u određenim materijalima izbacujući njihove elektrone iz njihovih tijela.
Solarni paneli za grijanje sastoje se od cijevi ispunjenih kombinacijom glikola i antifriza. Ove cijevi punjene tekućinom poredane su jedna uz drugu i postavljene su na krov kako bi apsorbirale toplinu od sunca. Jednom kada se zagrije, tekućina se transportira do bakrene zavojnice koja zauzvrat zagrijava spremnik tople vode ili cilindar, spreman za upotrebu. Skladištenje solarne toplinske energije održava se što je moguće učinkovitijim korištenjem pumpe koja pokreće tekućinu kroz sustav kako bi se spriječilo hlađenje tekućine vodom u spremniku tijekom hladnih dana. Ovako dobivena energija obično se koristi u sustavima za grijanje PTV (potrošne tople vode) ili kao dogrijavanje u sustavu grijanja.
Najkraće laički rečeno Fotonaponski paneli proizvode električnu energiju , Solarni paneli proizvode toplinsku energiju putem sunca na način da griju vodu koja prolazi kroz solarni panel.
Izvoditelj jamči za kvalitetu izvedenih radova u trajanju od 24 mjeseca (2 godine), računajući od dana uspješne međusobne primopredaje radova.
Za uređaje i opremu vrijede jamstva proizvođača, čije uredno ovjerene jamstvene listove Izvoditelj predaje Naručitelju prilikom međusobne primopredaje radova. Ovisno od proizvođača jamstva mogu varirati od 10 do 25 godina na invertere, te na panele od 15 do 30 godina. Kad se radi o dizalicama topline onda je jamstveni rok obično 5 godina.
NCZE ima servisne timove.
Značajne uštede energije (preko 80%) koje su vidljive već na prvom računu za električnu energiju nakon izgradnje sunčane elektrane. Povrat investicije za prosječnu obiteljsku kuću u Hrvatskoj očekuje se kroz 6 do 8 godina, nakon čega elektrana počinje svome vlasniku donositi dobit. Sva energije koju sunčeva elektrana proizvede nakon što sama sebe otplati za kupca je ‘besplatna’.
Iznimno toplo vrijeme ne znači nužno i veću proizvodnju električne energije. Solarni paneli i tijekom oblačnih dana mogu proizvoditi 10-25 posto od uobičajene količine električne energije koju proizvode tijekom sunčanih razdoblja.
Vašu investiciju vodimo od početka do kraja. Izgradnju fotonaponske elektrane radimo po sistemu “ključ u ruke”. To uključuje sve projekte, ishođenje svih suglasnosti, kompletnu gradnju elektrane sa puštanjem u rad.  
Kontaktirajte nas putem telefona ili e-mail adrese. Svakoj fotonaponskoj elektrani pristupamo individualno, bez rutinskih rješenja. Svaka fotonaponska elektrana je zasebna.
Iz Vašeg kontakta s nama saznati ćemo potrebne informacije, te koristeći dokumentaciju procijeniti mogućnosti izgradnje iste.
SolarEdge daje 25-godišnje jamstvo za optimizatore snage i 12-godišnje jamstvo za pretvarače, koje se može produžiti na 20 ili 25 godina. No, to ne znači da će vaša elektrana prestati s radom nakon 25 godina. Vijek trajanja je do 35 godina samo je moguće da će nakon 25 raditi s manjim kapacitetom.
hrHrvatski